My older sister, Brigette, shares her shopping trips and menu plans every week! You can go HERE to see all of her weekly menu plans and you can go HERE to read all about her family!

Aldi
2 gallons Whole Milk – $2.32
2 Orange Juice – $6.38
1 32-oz carton Heavy Whipping Cream – $4.75
1 32-oz carton Half and Half – $2.75
2 8-oz pkgs Sliced Cheese – $3.30
2 cans Cinnamon Rolls – $2.70
1 24-oz carton Cottage Cheese – $2.49
1 3-lb roll 73/27 Ground Beef – $11.99
1-lb Bacon – $3.59
1-lb Sliced Ham – $2.59
1-lb Sausage – $2.89
1-lb Deli Meat – $4.45
2 bags French Fries – $4.58
1 4-pk Greek Yogurt – $2.55
1 Cabbage – $2.59
1 bag Red Grapes ($1.49/lb) – $4.65
1 bag Green Grapes ($1.29/lb) – $2.88
1 carton Grape Tomatoes – $1.89
1 bag Baby Carrots – $0.89
1 bag Mini Cucumbers – $1.99
1 3-lb bag Pink Lady Apples – $3.89
1 10-lb bag Potatoes – $4.99
1 pkg Chocolate Chips – $2.89
2 pkgs Butter – $7.50
1 box Chickpea Pasta – $2.69
1 2-lb box Elbow Macaroni – $1.85
2 bags Tortilla Chips – $2.78
1 bag Pretzels – $1.75
1 box Kookie Cereal – $2.39
1 family-size box Cinnamon Crunch Squares – $2.79
1 box Honey Crunch’n Oats – $2.65
1 box Rice Squares – $2.65
1 box Marshmallow & Star – $1.95
2 dozen Eggs – $9.94
2 loaves Bread – $1.98
2 pkgs Hamburger Buns – $2.30
Total: $127.21

Publix
4 Splenda Stevia Liquid Sweeteners – $15.98, used (2) $2.50/1 printables (no longer available), plus (2) $2.50/1 printables, plus received (3) $2.50/1 Ibotta Rebates – $1.51 Money Maker for 4 after coupons and rebates
3 Axe Deodorants ($5 each, deducts an automatic $5 off when you spend $15) – $10, used $7/2 Axe Publix Digital Coupon – $3 for 3 after coupon
4 boxes Pop-Tarts – $5.98, used (2) $1/2 printables – $3.98 for 4 after coupons
2 boxes Nature Valley Biscuits – $5.49 (I meant to buy the Belvita Biscuits, which have an Ibotta rebate. I was in a rush and accidentally picked up the wrong boxes. My children like these, and they were on a B1G1 promotion – so while they aren’t my target price, we’ll use them).
Total after Rebates and Coupons: $10.96 (I’m only including $7.96 of this in my grocery total for the week, because the deodorants come out of a different budget category. I thought they were a good deal for this brand, though, so I’m including them in my grocery run picture).
Grocery Total for the Week: $135.17
Weekly Menu Plan
Breakfasts
Cereal, Oatmeal, Toast, Smoothies, Cinnamon Rolls, Fruit, Easy Whole Wheat Muffins
Lunches
Deli Meat/Cheese Sandwiches, Chips, Raw Veggies with Ranch, Fruit x 4
Leftovers x 3
Dinners
Venison Meat Loaf, Broccoli, Sliced Apples
Baked Macaroni and Cheese, Cauliflower, Biscuits
Hamburgers, French Fries, Mixed Vegetables
Grilled Chicken, Tossed Salad, Fruit Salad
Venison Roast in the Crockpot, Baked Potatoes, Green Beans
Pancakes, Bacon, Grapes
Leftovers